top of page

מירי שכנאי

"באופן אינסטינקטיבי אנחנו יודעים שאין חוויה המשפיעה על החיים -האושר  והבריאות- שלנו, כמו ההצלחה הנובעת מיכולתנו לאהוב ולהיות אהובים. אנחנו יודעים שאהבה גורמת לנו להיות פגיעים, אבל גם שאנחנו מעולם לא בטוחים וחזקים כפי שאנחנו מרגישים כאשר אנחנו אהובים ואוהבים. אבל מה אנחנו באמת יודעים על אהבה?"( סו-ג'ונסון- 2013)

במבט רטרוספקטיבי על חיי המקצועיים, אין לי ספק שנמשכתי לתחום הזוגיות לגמרי בצורה אינטואיטיבית. את לימודי התואר הראשון בעבודה סוציאלית למדתי באוניברסיטת תל-אביב, ובסיומו התחלתי לעבוד בתחנה לשרותים חברתיים ברחובות. תסקירי הגירושין שהתבקשנו לכתוב משכו את תשומת ליבי, וכך בחרתי להשתלם כ"פקידת סעד לעינייני גירושין" וריכזתי את תחום התסקירים של המחלקה. לא אשכח את התרשמותי מהסרט " קרמר נגד קרמר"- את מסע ההתפתחות האישית של כל אחד מבני הזוג אחרי הגירושין, ומה שחשבתי אז בהיותי כבת   27, שלו בני הזוג היו מטפלים רגשית בעצמם במהלך הנישואין כפי שעשו בעקבות הפרדה, מירב הסיכוי שלא היו נפרדים. תובנה זו ריגשה אותי וכיוונה אותי לבחירת ייעודי המקצועי כתרפיסטית זוגית.

וממקום זה חזרתי לאוניברסיטת תל-אביב ללימודי מסטר בעבודה סוציאלית והשתלמתי במסלול טיפול זוגי אותו ריכז פרופסור ישראל טשרני ובהמשך הוסמכתי כמדריכה מוסמכת בטיפול זוגי/משפחתי על ידי האגודה הארצית לטיפול זוגי ומשפחתי.  את רוב חיי המקצועיים עשיתי, כמטפלת ומדריכה זוגית ומשפחתית במכון עמית בחדרה ובמקביל בתחנה הפסיכולוגית בגבעת חיים, סביבה טיפולית המבכרת את הטיפול הפרטני. לנגד עיני ראיתי את הפיצול הקיים בין הטיפול הזוגי לבין הטיפול הפרטני וחוויתי שהטיפול הזוגי נתפס כפחות מעמיק. הבנתי שבשני גופי הידע טמון עולם ומלואו וכי שאיפתי המקצועית היא לשלב בין שני העולמות.

​בנקודה זו נחשפתי לתורת האימגו אשר פותחה על יד ד"ר הרוויל הנדריקס. למדתי ולימדתי את גישת האימגו והרצאתי בגישה בכנס בינלאומי אשר התקיים בשפיים. בהמשך המסע נחשפתי לספרו של דויד שדוק "קשרים והקשרים ", שהתווה גישה חדשה, גישת המערכות האינטרסובייקטיבית בטיפול הזוגי, שמשלבת בין תיאוריות פסיכואנליטיות התייחסותיות לבין תיאוריית המערכות. (דויד שדוק, 2011). מתוך שאיפה לשתף את עמיתי בידע זה, תרגמתי וערכתי מדעית עם שמואל גרזי את ספרו של שדוק, ויזמתי בשיתוף עם האגודה הישראלית לטיפול משפחתי, כנס להשקתו וללימוד הגישה בהוראתו. (הספר המתורגם, "קשרים והקשרים-גישת המערכות האינטרסובייקטיבית בטיפול זוגי" נמצא בכל המוסדות האקדמיים בארץ). במקביל גם לימדתי והנחתי פרקטיקום בטיפול זוגי במסגרת תל"ם אורנים.

פתחתי בציטוט "אבל מה אנחנו באמת יודעים על אהבה?"( סו-ג'ונסון- 2013) אני מעידה על עצמי כי המיפגש  עם פרופסור סו-ג'ונסון בכנס הארצי בתאוריית ההתקשרות של מבוגרים, הבהיר לי שזוגות אשר עונים בחיוב לשאלה " האם בן זוגי שם בשבילי?"( are you there for me) נמצאו כמאושרים אחרי 40 שנות נישואין, ולשיטת הeft  גוף הידע להשגת המטרה. השתלמתי - בקורס של אוסנת כוהן גינור חלוצת הeft  בישראל- ובעקבותיו בקורס שהתקיים במרכז הבין תחומי בהרצליה על ידי אילנה כץ ממכון אקרמן בניו-יורק וג'ורג' פאלר ממרכזי ההכשרות בשיטה מטעם ICEEFT, ארגון ה EFT הזוגי הבינלאומי.

בעלת קליניקה פרטית בקיסריה בה אני מטפלת בזוגות וביחידים בכל השלבים של מעגל החיים, החל מזוגות העומדים להינשא, משברים בעקבות בגידות, דעיכה במשיכה מינית, זוגות בנישואין שניים, זוגות חד- מינים ופוליאמורה, וזוגיות בגיל השלישי.     

bottom of page